ویژگیهای چوبOHT ،  محصول انحصاریMenz  آلمان

 

« چوب OHT »

تعریف:

چوب OHT چوبی است که به روش « فرآوری حرارتی توسط روغن گیاهی» (Oil Heat Treatment)  

خواص آن در سراسر مقطع چوب بصورت دائم بهبود یافته است که در نتیجه چوب آلات فرآوری شده تحت فرآیند OHT دوام بسیار بالایی در شرایط بیرون ساختمان و در انواع کاربردها نظیر نمای چوبی ساختمان ، دکینگ چوبی      ( کف پوش چوبی فضای باز) ، مبلمان چوبی فضای باز ، چوب آلات ساختمانی و نظیر آن خواهند داشت.

بر اساس استاندارد DIN CEN/TS ۱۵۶۷۹   چوب OHT « چوب فرآوری شده حرارتی» (TMT)  به حساب می آید.

 

«   ثبت اختراع فرآیند  OHT   »

            

فرآیند OHT   تحت شماره‌های زیر در انحصار کارخانه Menz آلمان در آمده است:

 

-          German Patent Nr.: DE ۱۹۸۵۲۸۲۷ ( ۱۸/۰۵/۲۰۰۰)

-          European Patent Nr.: ۱۰۰۲۶۳۰ ( ۲۸/۰۱/۲۰۰۴)

-          United States Patent Nr.: US ۶,۲۱۷,۹۳۹ B۱ ( ۱۷/۰۴/۲۰۰۱)

« ویژگیهای منحصر به فرد فرآیند OHT  »

 

فرآیند OHT کارخانه Menz آلمان به میزان قابل توجهی با فرآیندهای متداول اصلاح حرارتی چوب ( فرآیند ترمو) متفاوت است؛ روغن بعنوان عامل انتقال حرارت باعث کنترل بسیار دقیق و مطلوب درجه حرارت محیط واکنش درحین فرآیند می شود. علاوه بر آن، حرارت موثرتر، بیشتر و یکنواخت تری به چوب انتقال داده می شود و درعین حال، با حذف کامل اکسیژن از محیط واکنش، مقاومتهای چوب کاهش نمی یابد (برخلاف فرآیند ترمو). در نتیجه، اصلاح حرارتی چوب با کیفیتی بسیار بالاو بصورت ماندگار و یکنواخت در تمامی ضخامت چوب انجام شده و پایداری و ثبات ابعاد چوب و همچنین دوام چوب در برابر عوامل مخرب افزایش می یابد. 

 

 

 

 

 

« کنترل کیفیت محصولات Menz »

 

در بخش کنترل کیفیت کارخانه Menz ، تمامی چوب آلات، قطعات و محصولات، قبل و پس از فرآیند OHT مورد ارزیابی کیفی قرار می گیرند. مهندسی فرآیند، با دقت بسیار بالا صورت گرفته و نظارت و کنترل تولید توسط متخصصین باتجربه باعث میشود محصول تولید شده نهایی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد.

 

علاوه بر آن، کیفیت محصولات OHT بصورت دائم و پیاپی در شرایط زیر مورد آزمایش واقع میشود :

 

  1. آزمایشگاههای تخصصی ( بر اساس استانداردهای روز دنیا)،
  2. پروژه‌های تحقیقاتی ( با بکارگیری راکتورهای نیمه صنعتی OHT با کمک دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی)،  
  3. آزمایشات طولانی مدت بیرون ساختمان (در شرایط واقعی).    

 

« برچسب محصولات و شناسایی پروفیلهای Menz OHT »

 

تمامی پروفیلهای چوبی نمای ساختمان و همچنین کف پوشهای چوبی مخصوص فضای آزاد ( دکینگ چوبی) که در کارخانه Menz از چوب آلات OHT تهیه میشوند، درضخامت پروفیل، عبارت چاپ شده “MENZ OHT “ را دارا بوده و علاوه بر آن بسته بندی مخصوص کارخانه Menz را دارا میباشند. 

 

 

 

« رنگ چوب آلات و محصولاتOHT - طرز نگهداری »

چوب حاصل از فرآیند OHT  رنگ قهوه‌ای داشته که همانند تمامی فرآیندهای متداول در اصلاح حرارتی چوب ، به خودی خود فاقد مقاومت به اشعه UV خورشید میباشد. در نتیجه لازمست سطح چوب آلات با رنگ مناسبی پوشش داده شود. مدت زمان مورد نیاز جهت بازسازی رنگ بستگی به نوع رنگ مورد استفاده و شرایط پروژه دارد.

 

 

 

« گونه‌های چوبی مورد استفاده در فرآیند OHT »

 

بطور کلی تمامی گونه‌های چوبی برای فرآیند OHT مناسب هستند. در حال حاضر گونه‌های چوبی زیر در کارخانه Menz تحت فرآوری OHT قرار گرفته و تبدیل به محصولات نهایی همچون نمای چوبی ساختمان، کف پوش چوبی فضای آزاد (دکینگ چوبی)، مبلمان چوبی فضای آزاد، آلاچیق، پرگولا و نظیر آن میشود:

 

  1. زبان گنجشک (Ash).
  2. نارون(American Elam) .
  3. صنوبر (Poplar).
  4. افرا(Maple).
  5. فر(Silver Fir).
  6. داگلاس فر(Douglas Fir).
  7.  نوئل(Norway Spruce).

وجود تنوع وسیع گونه‌های چوبی در فرآیند OHT ، همراه با کیفیت بالای محصولات نهایی تولید شده توسط کارخانه Menz آلمان، باعث بی رقیب‌تر شدن این کارخانه در اصلاح و فرآوری چوب آلات و تولید محصولات نهایی چوبی شده است.  لازم به ذکر است که چوب آلات اولیه با بالاترین کیفیت ممکن از اروپا و امریکای شمالی تهیه میشوند. 

 

« دوام چوب OHT »

چوب  OHT شده دوام بسیار بالایی در مقابل عوامل بیولوژیک مخرب چوب ( قارچ ها، موریانه‌ها، چوبخواران دریایی و سایر حشرات چوبخوار) دارد. ( کلاسه دوام ۱- در مقابل قارچهای پوسیدگی قهوه‌ای و سفید، بازیدیومیستهایی نظیر:Poria placenta, Coniophora puteana, Trametes versicolor )

 

 

« کاربردهای چوب OHT »

چوب OHT را میتوان بعنوان نمای چوبی ساختمان، کف پوش چوبی فضای آزاد (دکینگ چوبی)، مبلمان چوبی فضای آزاد، آلاچیق و سایر چوب آلات سازه‌ای و ساختمانی استفاده کرد.

 

 

 

 

 

« ویژگیهای چوب OHT »

گونه چوب

Ash OHT

Spruce OHT

درجه سختی

سخت

متوسط

ثبات ابعاد

+= بهبود یافته

درصد

۶۰+

درصد

۵۰+

وزن مخصوص

- قبل از فرآوری

- بعد از فرآوری

کیلوگرم/ متر مکعب

- حدود ۶۶۰

- حدود ۶۲۰

کیلوگرم/ متر مکعب

- حدود ۴۵۰

- حدود ۴۰۰

رطوبت تعادل چوب

(در۲۰ درجه سانتیگراد / ۶۵درصد رطوبت نسبی)

درصد

۲/۳+

درصد

۰/۳+

شکل گیری ترک و اعوجاج

خیلی کم

کم

میزان گره

عاری از گره

گره کم

 

 

« جنبه های زیست محیطی فرآیند OHT »

از آنجاییکه هیچگونه آفت کش، ماده شیمیایی و ناخالصی در فرآیند OHT وارد نمی شود، چوب OHT کارخانه Menz  ۱۰۰ درصد دوستدار محیط زیست محسوب می‌شود. در نتیجه چوب OHT شده را می توان بعنوان "چوب طبیعی" طبق استاندارد ۱. BlmSchV (۱۹۹۷) بازیافت نمود و یا سوزاند. چوب OHT برای انسان و محیط زیست کاملاً بی خطر میباشد. بر این اساس چوب OHT کاملاً اکولوژیک بوده که جایگزین مقرون به صرفه‌ای نیز برای چوبهای پهن برگ در حال انقراض مناطق حاره به شمار می آید.

 قابل توجه اینکه چوب OHT از نظر ثبات ابعاد و عدم ترک خوردگی، حتی نسبت به چوبهای پهن برگ مناطق حاره، ویژگیهای به مراتب مطلوبتری دارد. علاوه بر آن، بیرون زدن رزین و سایر مواد تغییر رنگ دهنده چوب که در بسیاری از چوبهای پهن برگ مناطق حاره شایع است، در چوب OHT دیده نمی شود.   

 

 

 

 

 

« بازیافت چوب آلات OHT »

 

فرآیند بازیافت ویا سوزاندن چوب OHT که فاقد چسب و رنگهای شیمیایی باشد به راحتی قابل انجام بوده به نحوی که میتوان چوب OHT را در گروه ۱ بر طبق قوانین بازیافت چوب (Altholzverordnung) دسته بندی کردکه در آن حتی امکان استفاده از چوب آلات این گروه بعنوان سوخت خانگی نیز وجود دارد.

 

« گارانتی محصولات Menz »

 

چوب آلات OHT دارای بالاترین کیفیت ممکن بوده و کارخانه Menz آلمان برای تمامی محصولات تولید شده از چوب OHT گارانتی ۱۰ ساله ارائه می نماید.

 

« خدمات پس از فروش محصولات Menz »

 

شرکت مهندسین مشاور ماسا نیز به عنوان نماینده انحصاری کارخانه Menz آلمان علاوه بر ارائه ۱۰ سال گارانتی برای  محصولات چوبی کارخانه Menz ، ۱۰ سال خدمات پس از فروش نیز ارائه می نماید