رطوبت سنج مرلین اتریش


کارخانه مرلین در سال ۱۹۹۵ و به منظور طراحی، تولید و راه اندازی سیستمهای رطوبت سنجی محیط و ساختمان در اتریش تاسیس گردید. این کارخانه جزء ۵ برند معتبر جهانی در حوزه فعالیت خود بوده که از مشتریان معروف این کارخانه میتوان
Audi ، Bosch ، Canon ،  Mercedesو .... را نام برد. مرلین با شعار "هر خشکی، رطوبتی دارد" اثبات می کند که دقت دستگاههای تولید شده خود به قدری بالا بوده که توانایی اندازه گیری رطوبتهای بسیار پایین، درحد خشک را نیز دارا می باشند.

از مهمترین عوامل تعیین کننده کیفیت چوب برای استفاده در داخل و خارج ساختمان، رطوبت چوب بخصوص در قسمت مغز آن می باشد. بر خلاف دید عموم که خشک بودن چوب را بسنده به لایه سطحی آن می دانند، رطوبت مغز چوب است که باعث اعوجاج و ایجاد ترک در چوب می شود. رطوبت سنج های متداول در بازار بدلیل سوزنی بودن مدل دستگاهها، بعنوان عامل مخرب (Destructive) چوب تلقی می شوند. دستگاههای مرلین برای رفع این مشکل، بصورت لمسی و با دقت بسیار بالا در اتریش طراحی و تولید می شوند.
 دستگاههای مرلین به دو دسته رطوبت سنج چوب و رطوبت سنج چوب- ساختمان تقسیم بندی شده اند و هر کدام در حوزه فعالیت خود، کاربردی تخصصی دارند.

کارایی این دستگاهها به شرح ذیل می باشد:

۱دستگاه رطوبت سنج تخصصی چوب که تحت عنوان Evolution نامگذاری شده است دارای سه مدل مختلف EVO ۵ ، EVO۱۳ و EVO ۲۵ می باشد
. این دستگاه برای اندازه گیری دقیق رطوبت مغز چوب از عمق ۵ میلیمتر تا ۲۵ میلیمتر کارایی دارد و به راحتی امکان اندازه گیری رطوبت در این بازه عمقی را دارا می باشد. در این دستگاه تمام گونه های چوبی با دانسیته هایشان در داخل حافظه دستگاه به ثبت رسیده اند. و برای اندازه گیری رطوبت کافی است که صرفاً نام گونه چوبی مورد نیاز را بدانید. پس از تنظیم نام گونه چوبی در درون دستگاه و قرار دادن بر روی چوب مورد نظر، دستگاه به راحتی رطوبت عمق چوب بر اساس مدل دستگاه از عمق ۵ تا ۲۵ میلیمتر را روی صفحه نمایشگر خود نشان می دهد.


   


۲- 
دستگاه رطوبت سنج دو کاره چوب و ساختمانی که تحت عنوان
Moistec pro نامگذاری شده است. این دستگاه علاوه بر اندازه گیری رطوبت چوب، می تواند رطوبت مصالح ساختمانی مانند سیمان، گچ، بتون و آهک را اندازه گیری کند. تفاوت این دستگاه با دستگاه تخصصی چوب در این است که اندازه گیری رطوبت در این مدل بوسیله وارد کردن دانسیته محصول می باشد، و پس از وارد کردن دانسیته همانند دستگاه قبل، دستگاه را روی محصول مورد نظر قرار داده و سپس دستگاه به راحتی رطوبت مغز چوب را تا عمق ۲۰ میلیمتر  روی نمایشگر نشان می دهد.