سؤالات متداول مربوط به رنگ AURO


۱-آیا رنگ کردن چوب بیرون ساختمان لازم و اجباری است؟

بله، زیرا چوب به خودی خود در مقابل اشعه UV خورشید و تبادل رطوبت مکرر، آسیب پذیربوده و تحت تاثیر فرآیند هوادیدگی قرار گرفته، در اثر عوامل مخرب مختلف به مرور مقاومتهای مکانیکی خود را از دست می دهد و در اثر تابش آفتاب خاکستری می شود. لذا بر روی هر چوبی، چه فرآوری شده و چه خام، وجود پوششی که امکان تبادل رطوبت را برای چوب فراهم کند و همینطور در مقابل اشعه UV خورشید مقاوم باشد، لازم و ضروری است.

۲-از چه نوع رنگی برای چوب بیرون ساختمان می توان استفاده کرد؟

رنگ چوبی برای بیرون ساختمان مناسب است که بوسیله رنگدانه موجود در رنگ، توان مقاومت در برابر اشعه UV خورشید را داشته باشد و پوششی که روی چوب ایجاد می کند بتواند مانع نفوذ رطوبت به چوب شود و همینطور امکان خروج رطوبت از چوب (بصورت بخار) را فراهم نماید.

۳-ویژگی های رنگ مورد استفاده برای کفپوشهای چوبی کدام است؟

رنگی برای کفپوش چوبی مناسب است که در برابر اشعه UV خورشید مقاوم بوده و سطحی ریز متخلخل داشته باشد ( امکان دفع رطوبت بصورت بخار آب و عدم ورود رطوبت به چوب) و همینطور درصدی مواد جامد مقاوم به سایش داشته باشد تا در اثر تردد آسیبی به سطح وارد نگردد.

۴-چرا از طیف های بی رنگ نمی توان برای مصارف خارج از ساختمان استفاده کرد؟

به این دلیل که در طیف بی رنگ، رنگدانه وجود ندارد و رنگ در برابر اشعه UV خورشید مقاوم نیست چون آن بخشی از رنگ که وظیفه مقابله با UV خورشید را بر عهده دارد، رنگدانه میباشد.

۵-تفاوت رنگ های پایه روغن و پایه آب در چیست؟

این دو گروه رنگی از لحاظ پایه محصول با هم تفاوت دارند که یکی محلول در آب و دیگری محلول در روغن است. از نظر فنی تفاوت عمده ای بین این دو دسته وجود ندارد. رنگ پایه روغن به دلیل وجود روغن در ترکیبات رنگ، هم راحت تر اعمال می گردد و هم اینکه سطح بیشتری را پوشش میدهد.

۶-به چه روش هایی می توان رنگAURO را روی سطح چوب اعمال کرد؟

به روش های مختلفی می توان رنگ را روی سطح چوب اعمال کرد، مانند قلم مو، دستمال و اسپری که ساده ترین روش اعمال رنگ روی چوب، توسط دستمال می باشد. لازم به ذکر است که اعمال این رنگ توسط اسپری نیاز به فشار مشخص از جانب کمپرسور و قطر مناسب سوراخ نازل دارد .

۷-تفاوت رنگهای رایج بازار با رنگهای مخصوص چوب AURO در چیست؟

رنگهای رایج بازار روی سطح چوب پوشش فیلمی ایجاد می کنند که در اثر عدم تبادل رطوبتی چوب با محیط اطراف، رنگ ورقه ورقه و پوسته می شود و یا اینکه تاول زده و تخریب می گردد ولی رنگ چوب AURO سطح ریز متخلخل ایجاد کرده و اجازه تنفس به چوب می دهد و به دلیل ساختار خاصش امکان تبله کردن،تاول زدن و پوسته شدن ندارد.

۸-انواع رنگ های چوب AURO کدام است؟

رنگهای چوب AURO ، بصورت خود رنگ، پوششی و موج نما، بر پایه آب و روغن، موجود می باشند.

۹-دوام رنگ AURO برای چوبهای خارج ساختمان چقدر است؟

این امر تابع مستقیمی از شرایط محیطی است که در آن از رنگ استفاده شده ولی بطور کلی می توان گفت در نقاط مختلف ایران بطور متوسط پس از گذشت ۵ تا ۷ سال نیاز به رنگ آمیزی مجدد وجود دارد.


     ۱۰-آیا امکان اختلاط طیف های مختلف رنگهای AURO وجود دارد ؟

امکان اختلاط تمام رنگهای هرسری بایکدیگر وجود دارد یعنی برای مثال رنگهای پایه روغن سری ۹۳۰ را تماماً می توان باهم مخلوط نمود که در مورد کد بی رنگ، بدلیل کاهش میزان رنگدانه در واحد حجم ، افزودن آن به طیفهای دارای رنگدانه برای استفاده در خارج ساختمان، توصیه نمی گردد.


     ۱۱-چه تعداد طیف رنگ AURO برای چوب موجود است؟

در گروه ۹۳۰ که طیف موج نمای بر پایه روغن است ۱۲ کد رنگی وجود دارد که تماماً قابل اختلاط با یکدیگر هستند.


    ۱۲- سطح پوشش رنگهای AURO چه میزان است؟

سطح پوشش رنگ در گروه رنگهای پایه روغن و موج نما (گروه ۹۳۰) به ازاء هر لیتر ۲۵ متر مربع و در گروه پایه آب ۱۳ متر مربع ، در کد ۱۷۱،۱۰۰ متر مربع و در کد ۱۲۸، ۳۳ مترمربع به ازاء هر لیتر از محصول و در کد ۱۲۶به میزان ۱۵ متر مربع به ازاء هر لیتر می باشد.


      ۱۳- آیا جهت رقیق کردن رنگ می توان چیزی به آن اضافه نمود؟

رنگهای پایه روغن AURO آماده مصرف بوده و افزودن هر ماده ای به رنگ از کیفیت آن می کاهد و خواص رنگ را از بین می برد ولی در گروه پایه آب بعنوان دست اول می توان تا ۲۰ درصد محصول را با آب رقیق کرد.


     ۱۴- آیا استفاده از رنگهای AURO   برای چوب زیرساز الزامی است؟

بله، اعمال یکدست رنگ AURO بر روی چوب زیر ساز، باعث دوام هرچه بیشتر و افزایش طول عمر مفید چوب می گردد. از آنجاکه پس از تکمیل فرآیند نصب، چوب زیر ساز از دسترس خارج می گردد، رنگ نمودن آن امری ضروری به نظر می رسد.


      ۱۵- ویژگیهای چوب قبل از اعمال رنگ کدام است؟

سطح چوب باید عادی از گرد و غبار و چربی باشد و از لحاظ کیفیت سطح (صافی سطح) باید به حد مورد انتظار رسیده باشد. درصد رطوبت چوب نیز باید برای اعمال رنگ به حد نرمال رسیده باشد.


      ۱۶- شرایط محیطی مناسب جهت اعمال رنگ کدام است؟

در هوای خیلی سرد و هوای خیلی گرم از اعمال رنگ باید اجتناب گردد. مناسبترین محدوده دمایی اعمال رنگ بین ۱۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است. همچنین در شرایط بارندگی، اعمال رنگ توصیه نمی گردد.


       ۱۷-جهت تمیز کردن قلم مو و ابزار اعمال رنگ بعد از رنگ کاری از چه موادی می توان استفاده کرد؟

بهترین روش، شستشوی قلم مو و ابزار توسط آب و صابون است که می تواند بلافاصله پس از پایان رنگ کاری صورت پذیرد ولی درصورتی که رنگ روی ابزار پس از مدتی از پایان کار خشک شده باشد، می توان از کد ۱۹۱ محصولات AURO برای شستشوی آنها استفاده نمود.

۱۸-در صورتیکه رنگ AURO  روی وسیله ، لباس و ... ریخته شده و خشک شده باشد چه باید کرد؟

بهترین راه ممکن استفاده از کد ۱۹۱ AURO می باشد.


  ۱۹-در صورتی که درب قوطی پس از اعمال رنگ خوب بسته نشود و رنگ غلیظ شود چه باید کرد؟

می توان برای برگرداندن رنگ به حالت اولیه از کد ۱۹۱ استفاده کرد . میزان اضافه نمودن ۱۹۱ به کد رنگی خشک شده باید در حدی باشد که به غلظت اولیه رنگ برسد چون اگر رقیق تر شود نه تنها سطح بیشتری را پوشش نمی دهد بلکه از کیفیت رنگ و مقاومتهای آن نیز می کاهد.


۲۰-مدت زمان ماندگاری رنگ قبل و بعد از باز شدن درب قوطی چقدر است؟

این مدت زمان، در مورد قوطی دست نخورده حداقل ۵ سال می باشد اما اگر قوطی رنگ باز، به خوبی پلمپ و بسته شود نیز تا حداقل ۵ سال ماندگاری خواهد داشت. طی این مدت لازمست رنگ در شرایط مطلوب محیطی نگهداری شود.


۲۱-مدت زمانی که باید بین دست اول و دوم رنگ آمیزی وجود داشته باشد چقدر است؟

این مدت زمان برای رسیدن به بهترین نتیجه باید ۲۴ ساعت باشد یعنی بین دست اول و دوم رنگ آمیزی باید این مدت زمان را صبر کرد تا رنگ لایه اول کاملا ًخشک شود ولی کوتاهترین زمان مورد نیاز برای اعمال دست دوم حداقل گذشتن یک شب از روی رنگ آمیزی دست اول می باشد. (Over a night)

۲۲. برای سطوح داخل و خارج ساختمان تعداد لایه های رنگ مورد نیاز چه میزان است؟

برای داخل ساختمان حداقل یک دست و حداکثر ۲ تا ۳ دست مورد نیاز است و برای خارج ساختمان حداقل دو دست و حداکثر ۳ تا ۴ دست مورد نیاز است.
۲۳-از رنگهای چوب AURO در چه مواردی می توان استفاده کرد؟ 
رنگها و پوششهای مخصوص چوب Auro  را میتوان در داخل و خارج ساختمان در موارد بسیار مختلف و متعددی استفاده نمود. برخی از موارد مصرف رنگها و پوششهای مخصوص چوب Auro  به شرح زیر است:
رنگ مبلمان چوبی( داخل و خارج ساختمان)،
رنگ کابینت چوبی،
رنگ لمبه چوبی ( دیوار پوش و سقف پوش چوبی داخل و خارج ساختمان)،
رنگ اسباب بازی چوبی،
رنگ دربهای چوبی (بعنوان درب ورودی، درب داخل ساختمان، درب سرویس بهداشتی و درب حمام)،
رنگ پنجره چوبی،  
رنگ وسایل چوبی آشپزخانه،
رنگ پارکت چوبی ( کف پوش چوبی داخل ساختمان)،
رنگ دکینگ چوبی ( کف پوش چوبی خارج ساختمان)،
رنگ نمای چوبی ساختمان ( رنگ نمای چوبی ترمو و نمای چوبی فرآوری نشده)،
رنگ سونای چوبی،
 رنگ آلاچیق چوبی،
رنگ پرگولای چوبی،
رنگ پرچین و حصارچوبی،
رنگ کلبه های چوبی،
رنگ ساختمانهای چوبی،
رنگ سازه های چوبی مختلف نظیر پل چوبی، فلاورباکس(گلدان چوبی)، جعبهای چوبی، شطرنج چوبی و .... ،
رنگ پله چوبی ( داخل و خارج ساختمان)،
رنگ چوب مخصوص کارهای معرق،
رنگ چوب مخصوص کارهای منبت،
رنگ چوب مخصوص انواع تابلوها چوبی،
رنگ چوب مخصوص انواع قابهای چوبی،
رنگ چوب مخصوص انواع صنایع دستی چوبی نظیر گلدان چوبی، لیوان چوبی، قاشق و چنگالهای چوبی، جعبهای چوبی تزئینی و ... ،
رنگ چوب مخصوص انواع سازهای چوبی نظیر تار، سه تار، گیتار، سنتور و ... .
۲۴-سابقۀ استفاده از رنگهای AURO در جهان و ایران چند سال است؟
کمپانی AURO در بازارهای جهانی از ۱۹۸۰ مشغول به فعالیت است و در ابتدای سال ۱۳۸۸ توسط مهندسین مشاور ماسا به بازار ایران وارد شد.