SEMA  نرم افزار ۳۰ساله(۱۹۸۴) آلمانی در طراحی سازه‌های چوبی


امروزه شرکت SEMA  آلمان با طراحی و تولید نرم افزارهای فوق تخصصی سازه های چوبی به شرکتی بی‌رغیب در این زمینه تبدیل شده است.

SEMA با تجربه ۳۰ ساله خود امکان طراحی انواع سازه های چوبی، از یک پله یا آلاچیق ساده گرفته تا ساختمانهای چند طبقه چوبی را فراهم نموده است. 


در نرم افزار SEMA امکان طراحیهای بسیار دقیق و حرفه ای، بصورت ۲ بعدی و ۳ بعدی فراهم است. این درحالیست که ابزار لازم برای انجام این موارد تا حد امکان ساده شده اند.

طراحی پلان اولیه توسط بخشی از نرم افزار، مشابه CAD ، انجام میشود با این تفاوت که ابزار مورد استفاده ساده تر و در عین حال حرفه ای تر شده است.

یکی از پشتوانه های بسیار قوی نرم افزار SEMA بانک اطلاعاتی فوق العاده کامل آن می باشد؛ در این بانک طیف بسیار وسیعی از انواع اتصالات پیچ، میخ، اتصالات چوب به چوب، اتصالات چوب به فلز و غیره تعریف شده که به راحتی قابل اعمال در محلهای مورد نیاز طراح می باشد.


 علاوه بر آن، اطلاعات مربوط به خواص فیزیکی و مکانیکی گونه های مختلف چوبی در بانک نرم افزار تعبیه شده است که بر اساس انتخاب گونه چوب توسط طراح یا کاربر، ویژگیهای فیزیکی و مکانیکی چوب انتخاب شده، بصورت پایه، مبنای محاسبات خودکار نرم افزار خواهد بود. 

درکنار این موارد، وجود بانک اطلاعاتی بسیار وسیعی از انواع تجهیزات کمکی نظیر گلدان، مبل و صندلی، ماشین، درخت و صدها مورد دیگر، باعث جذابتر و واقعی تر شدن طرح برای فضای داخل و خارج ساختمان می گردد. 


با استفاده از نرم افزار بسیار قدرتمند SEMA امکان طراحی انواع مختلف ساختمانهای چوبی نظیر ساختمانهای چوبی ساخته شده توسط الوار، ساختمانهای چوبی گرده بینه ای(Log House) و ساختمانهای چوبی پیش ساخته وجود دارد.  

نکته بسیار قابل توجه اینکه بخش "تجزیه و تحلیل سازه ای" نرم افزار، تمامی اعضای طراحی شده سازه و ا تصالات آن را کنترل نموده و در صورت مغایرت با استانداردهای مربوطه و یا وجود هر نوع کمی و کاستی و ایرادی، طراح را مطلع خواهد نمود. بدیهی است در برخی موارد، طراح  بایستی با حداقل اطلاعات لازم در خصوص قوانین مربوط به طراحی سازه های چوبی آشنا باشد. این نرم افزار حتی قادر است بار مرده ساختمان، بار زنده ناشی از باد و برف ( با ورود اطلاعات هواشناسی منطقه پروژه در بانک نرم افزار) را محاسبه نموده و درصورت نیاز به تقویت اعضای باربر، طراح را مطلع نماید.

درخصوص بانک اطلاعاتی بسیارگسترده نرم افزار SEMA باید اشاره داشت که براساس نیازهای کاربر، شرکت SEMA اطلاعات پایه ای مورد نیاز را وارد بانک اطلاعاتی مشتری نموده و در اختیار وی قرار خواهد داد. بدیهی است در صورت نیاز به اعمال هرگونه تغییرات در آینده، امکان اعمال تغییرات مذکور در بانک اطلاعاتی نرم افزار، توسط کاربر و یا شرکتSEMA وجود دارد.

پس از انجام طراحی توسط نرم افزار SEMA ، میتوان به آسانی از پروژه، فیلم و عکس سه بعدی تهیه نمود.  

علاوه بر آن در نرم افزار SEMA امکان ارائه لیست تمامی مواد و قطعات مصرفی همراه با هزینه های مربوطه وجود دارد. در کنار آن، با ورود اطلاعات لازم، نرم افزار میتواند اقدام به صدور پیش فاکتور و فاکتور نیز بنماید.

در انتهای کار، جهت تولید سازه طراحی شده، نرم افزار لیست و نقشه تمامی قطعات مورد نیاز را در اختیار کاربر قرار خواهد داد. در خصوص مواردی نظیر پله و آلاچیق چوبی، مقیاس نقشه ها حتی میتواند به صورت ۱ به ۱ باشد که این امر باعث سهولت تولید برای سیستمهای ساده و دستی تولید میگردد. در صورت بکارگیری ماشین آلات پیشرفته و اتوماتیک تولید، نرم افزار فایل قطعات پروژه را بصورت مستقیم به ماشین ارسال نموده تا پروسه تولید در حداقل زمان و بالاترین دقت ممکن انجام شود.

لازم به ذکر اینکه نرم افزارSEMA بصورت سفارشی و با توجه به موارد خاص و بسیار دقیق برای هر مشتری جمع بندی شده و در اختیار وی قرار می گیرد.

درحال حاضر نرم افزار SEMA به ۱۱ زبان دنیا قابل عرضه بوده و بیش از۱۴۰۰کاربر حقوقی و حقیقی دارد. لازم به ذکر اینکه پشتیبانی نرم افزار فوق نیز به نحو بسیار مطلوبی توسط شرکت SEMA انجام میشود.   


مهندسین مشاور ماسا بعنوان نماینده انحصاری شرکت SEMA آلمان، مشغول فعالیت در این زمینه بوده و آماده ارائه تمامی خدمات لازم در این خصوص میباشد. 

http://sema-soft.com/en/start.php