« نمای چوبی ساختمان و دکینگ Menz آلمان »

 

شرکت مهندسین مشاور ماسا، افتخار دارد به عنوان نماینده انحصاری کارخانه Menz آلمان، مجموعه‌ای از پروفیلهای چوبی مخصوص فضای خارج ساختمان (نظیرنمای چوبی و دکینگ) و مجموعه‌ای بی نظیر از مبلمان چوبی بیرون ساختمان را خدمت معماران گرامی و جامعه ایرانی معرفی نماید.

تولیدات کارخانه Menz تحت فرآیند OHT ( Oil Heat Treatment) انجام می شود که این تکنولوژی، در فرآوری چوب‌آلات به صورت ثبت شده در انحصار شرکت Menz بوده و منجر به تولید محصولات چوبی بسیار با کیفیت و با دوام شده است. 

« فرآیند OHT »

 

فرآیند OHT نوعی فرآیند حرارتی منحصر بفرد و بی نظیر برای فرآوری چوب آلات بوده که منجر به افزایش دوام چوب به میزان قابل توجهی می شود. چوب فرآوری نشده در محیطی محصور توسط روغنهای گیاهی کاملاً خالص در دمای حداکثر ۲۲۰ درجه سانتی گراد به مدت ۲۰ الی ۴۰ ساعت تحت فرآیند قرار می گیرد که این پروسه طی سه مرحله گرم کردن، فرآوری و خنک نمودن انجام می‌شود. شرایط فرآیند اعم از دما و زمان بستگی به گونه چوب، ابعاد چوب آلات و شدت فرآیند انتخاب شده دارد. از آنجاییکه روغن گیاهی خالص تنها نقش انتقال حرارت را ایفا می‌کند، فرآیند OHT فرآیند اشباع چوب به حساب نمی آید. بنابراین اصلاح چوب تنها از طریق حرارت دادن اجزای دیواره سلولی انجام می شود.

در فرآیند OHT ، عمل انتقال حرارت به چوب توسط روغن های گیاهی کاملاً طبیعی انجام شده در نتیجه چوب تولید شده طی این فرآیند علاوه بر دوام زیاد، فاقد هرگونه مواد شیمیایی بوده و از نظر سلامت زیست محیطی و ایمنی نیز گزینه‌ای بسیار مطلوب به حساب ‌می آید.

در این فرآیند، برخلاف فرآیند ترمو وود، بعلت استفاده از روغن جهت انتقال حرارت بجای بخار آب، عدم حضور اکسیژن بصورت ۱۰۰ درصد بوده که باعث می‌شود درعین دست‌یابی به دوام بسیار بالا، حداقل میزان کاهش مقاومتهای فیزیکی و مکانیکی در مقایسه با تمام فرآیندهای ترمو وود حاصل شود.

 

 

 

« مکانیزم »

فرآیند اصلاح حرارتی پیرولیز مختصر محسوب می شود. با بکارگیری روغن گیاهی خالص بعنوان عامل انتقال حرارت، اکسیژن بطورکامل از محیط واکنش حذف می شود  (برخلاف فرآیند ترمو که حضور اکسیژن در محیط عامل منفی تلقی میگردد) . تاثیر حرارت در عدم حضور اکسیژن باعث اصلاح ساختار شیمیایی چوب من جمله شکسته شدن ساختار همی سلولز، سازمان یافتگی مجدد لیگنین و تغییر ساختار مواد فرار چوب نظیر مومها و رزینها می شود. درنتیجه، میزان رطوبت قابل دسترس توسط گروههای هیدروکسیل به میزان چشمگیری کاهش می یابد و باعث ثبات ابعاد چوب به میزان قابل توجهی میشود. در این فرآیند، بدون استفاده از آفت کشهای چوب وتنها با بکارگیری حرارت جهت اصلاح ساختارچوب، مقاومت چوب آلات فرآوری شده نسبت به عوامل مخرب چوب نظیر کپک، قارچ، موریانه و سایر حشرات چوبخوار به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

« چوب OHT »

تعریف:

چوب OHT چوبی است که به روش « فرآوری حرارتی توسط روغن گیاهی» (Oil Heat Treatment)  

خواص آن در سراسر مقطع چوب بصورت دائم بهبود یافته است که در نتیجه چوب آلات فرآوری شده تحت فرآیند OHT دوام بسیار بالایی در شرایط بیرون ساختمان و در انواع کاربردها نظیر نمای چوبی ساختمان ، دکینگ چوبی ( کف پوش چوبی فضای باز) ، مبلمان چوبی فضای باز ، چوب آلات ساختمانی و نظیر آن خواهند داشت.

بر اساس استاندارد DIN CEN/TS ۱۵۶۷۹  چوب OHT « چوب فرآوری شده حرارتی»(TMT)  به حساب می آید.

«   ثبت اختراع فرآیند  OHT   »

            

فرآیند OHT   تحت شماره‌های زیر در انحصار کارخانه Menz آلمان در آمده است:

 

-         German Patent Nr.: DE ۱۹۸۵۲۸۲۷ ( ۱۸/۰۵/۲۰۰۰)

-         European Patent Nr.: ۱۰۰۲۶۳۰ ( ۲۸/۰۱/۲۰۰۴)

-         United States Patent Nr.: US ۶,۲۱۷,۹۳۹ B۱ ( ۱۷/۰۴/۲۰۰۱)

      تکنولوژی OHT  منحصرا در دنیا در اختیار شرکت MENZ آلمان بوده و شرکت مهندسین مشاور ماسا نماینده انحصاری این شرکت در ایران میباشد. ‌